Zastosowanie dźwigów samojezdnych

duży hak dźwigu

Żurawie samochodowe należą do grupy dźwigów umożliwiających podnoszenie oraz przenoszenie pojazdów różnego rodzaju oraz innych przedmiotów o dużej masie. Ich zastosowanie stanowi spektrum różnorakich rozwiązań, w których wykorzystanie żurawi staje się niezbędne. Bez ich użycia niemożliwe bowiem byłoby wykonywanie czynności mających na celu przemieszczanie wszelkich elementów o dużym ciężarze.

Samochodowe żurawie, zwane inaczej samobieżnymi czy też samojezdnymi, posiadają podwozie samochodu ciężarowego lub też inne podwozie samojezdne i są używane do prac przeładunkowych oraz montażowych. Poza tym, że można dzięki nim przemieszczać poszczególne przedmioty, posiadają także wyciągarki i wychylony wysięgnik umieszczony na obrotowym pomoście zwany kolumną.

dźwig samobieżny w pracy

W jakich pracach udział biorą dźwigi?

Dzięki takiemu wyposażeniu żurawie są w stanie nie tylko dźwigać, ale również wyciągać, natomiast wspomniany wysięgnik może być ustawiony w dowolnej pozycji,to znaczy w odpowiednim nachyleniu, tak aby móc podnosić i opuszczać balast na wskazanej wysokości. Praca wysięgnika jest tutaj najistotniejsza, a jego działanie jest wsparte poprzez obrót pomostu oraz zmianę wysięgu.

Ponieważ jest to żuraw samochodowy, może on wykonywać usługi transportowe, a także dźwigowe. Jest to podstawowa jego zaleta, gdyż może się przemieszczać w dowolne miejsce i tam wykonywać pracę. Jeśli są to zadania dźwigowe, zwykle stabilność żurawia jest zapewniana poprzez podnoszenie na wysuwanych podporach.

Dużym ułatwieniem podczas prac wymagających transportu czy przenoszenie materiałów są zaawansowane żurawie samojezdne. Ich pożądaną cechą jest wysięgnik teleskopowy zapewniający w pełni zautomatyzowaną pracę dźwigu. Może się on poruszać z podwieszonym ciężarem, jednak należy pamiętać, że zwiększając wysięg jednocześnie zmniejszeniu ulega udźwig żurawia.

hak dźwigu w pracy

Żurawie samochodowe znajdują zastosowanie w budownictwie; świetnie sprawdzają się na placach budowy. Tam też przy ich użyciu wykonuje się większość zadań wymagających robót na wysokościach i unoszenia większych ciężarów. Ponadto można je wykorzystywać w akcjach ratunkowych przy wyciąganiu samochodów oraz dużych ciężarówek. Żurawie samochodowe obecnie transportują i przemieszczają ogromne stalowe konstrukcje oraz stosowane są do załadunku i rozładunku statków handlowych.

Dźwigi samochodowe

Żuraw samochodowy to typowy dźwig samojezdny. Nie jest on duży, ale za to bardzo dobrze sprawdza się przy wykonywaniu określonych prac. Tego rodzaju dźwigi mogą poruszać się po drogach publicznych i można przy ich wykorzystaniu realizować zadania w dziedzinie budownictwa, ale nie tylko. Zapewniają one szybką, precyzyjną i nieuciążliwą pracę, wymagającą przenoszenia, transportu oraz podnoszenia ciężarów na różnych wysokościach.

W zależności od typu mają wysięgnik wysuwany hydraulicznie o różnym zasięgu, natomiast najczęstszym ich podwoziem jest samochód ciężarowy, jakim może być Mercedes, Man, Volvo, Benz. Nie są one tak ogromne jak żurawie do zdań specjalnych, ale dzięki nim przenosi się ciężary o masie do kilkudziesięciu ton. Te balasty to głównie stalowe elementy konstrukcyjne, ogromne rury czy też bloki betonowe.

Kojarzone są głównie z budownictwem i jako budowlane maszyny sprawdzają się najlepiej. Żurawie samojezdne potrafią przemieszczać się z miejsca na miejsce w dosyć szybkim czasie, a niejednokrotnie także transportować poszczególne elementy. To dzięki takim mechanicznym urządzeniom możliwe jest świadczenie zaawansowanych usług w zakresie załadunku i rozładunku statków i innych środków transportu.

Samochodowy żuraw to maszyna wyposażona w długi teleskopowy wysięgnik umożliwiający pracę na różnych wysokościach i o różnym wysięgu. Ponieważ są kompletnie wyposażone, stanowią idealnego pomocnika na placu budowy i nie tylko.

Co więcej, transport z obciążeniem przy użyciu samochodowego dźwigu jest pewny i szybki. Ponadto idealnie nadają się one do pracy w trudno dostępnych i wąskich miejscach – warto zatem wynająć usługi dźwig przypadku np. wywrotki pojazdu po kolizji. Najczęściej są dwuosiowe, co w zupełności wystarczy, aby sprostać powierzonym zadaniom. Obecnie nie ma problemu z wynajęciem takiego sprzętu, bowiem na rynku istnieje wiele firm zajmujących się świadczeniem tego rodzaju usług.

Samochodowe żurawie poza wyposażeniem osprzętowym powinny spełniać również wymogi BHP. Muszą zatem posiadać wymagane zabezpieczenia oraz badania techniczne zapewniające osobom pracującym w otoczeniu żurawi pełne bezpieczeństwo. Natomiast osoby je obsługujące mają obowiązek przejść odpowiednie szkolenia oraz dzięki doświadczeniu wypełniać swoje obowiązki jak najlepiej.