Projektowanie ogrodów leśnych oraz japońskich

Nowoczesne projektowanie ogrodu

Kiedyś zafascynowały mnie swoją surową prostotą i niezwykła dalekowschodnią egzotyką. Obecnie cenię je przede wszystkim za ich niezwykłą elastyczność. Teraz już wiem, że nie wystarczy rozsypać kilka ton żwiru, ułożyć parę kamieni i posadzić kilka krzywych kosodrzewin.

Prawdziwy ogród japoński to nastrój, kompozycja i klimat.

Doświadczenia zdobyte przy budowaniu i pielęgnacji tego typu założeń przenoszę również do innych rodzajów ogrodów. Zwłaszcza sztuka cięcia i formowania drzew i krzewów zaczerpnięta z ogrodów japońskich, okazuje się bezcenna przy ograniczaniu rozmiarów drzew rosnących w zbyt małych ogrodach. Takie ogrodowe „bonazaje” znakomicie prezentują się w ogrodach naturalistycznych, przypominają zresztą naturalne formy sosny kampinoskiej.

Ogród inspirowany japońską sztuką ogrodową nie może obyć się bez pewnego sztafarzu kojarzącego się z tego typu założeniami. Czasem wystarczy trochę bambusa, kilka odpowiednio przyciętych i pomalowanych listewek aby zwykłej banalnej altanie ogrodowej nadać „egzotyczny, dalekowschodni” charakter.

Nieodłącznym atrybutem takich ogrodów są ciekawie uformowane kamienie, żwir i specyficznie prowadzone rośliny.

Podobnie jak w każdym założeniu ogrodowym także i tutaj niezwykle istotne jest budowanie nastroju. Wymaga to nieomal iluzjonistycznych sztuczek i stosowania różnego rodzaju „materiałów zastępczych”. Nie potrafię zmusić mchu aby urósł w nowozałożonym ogrodzie (choć na trawnikach trudno się go pozbyć). Sadzę więc saginę i cierpliwie czekam na pojawienie się prawdziwego mchu.

Ogrody leśne

Ponieważ działam głównie w otoczeniu Kampinoskiego Parku Narodowego gdzie wiele działek budowlanych powstaje w pobliżu lasu a nawet na działkach leśnych, staram się wykorzystać istniejący drzewostan do kompozycji przyszłego ogrodu.

Jak wiadomo w lesie panują zupełnie inne stosunki wodne, warunki glebowe i świetlne niż na otwartej przestrzeni, większość roślin ozdobnych źle znosi konkurencję drzew i krzewów leśnych. Ogrody zakładane w takich miejscach, przy zastosowaniu odpowiednich metod przygotowania gleby oraz nasadzeniu właściwie dobranych i skomponowanych roślin uzyskują walor naturalnego, dzikiego lasu.
Metody te na świecie znane są pod nazwą Woodland Gardening. W Polsce niezbyt jeszcze popularne, ale kilka z moich realizacji może zaświadczyć o ich skuteczności.

W miejscach zacienionych najlepszym sposobem pokrycia terenu roślinnością jest zbudowanie odpowiednika runa leśnego. Nasadzamy tam takie rośliny, które w naturze występują w podobnych układach przyrodniczych. To, że pochodzą z różnych kontynentów nie ma większego znaczenia. Grunt aby dobrze rosły i wyglądały.

Nowości w ogrodzie

Tam gdzie w ogrodzie leśnym przez kilka godzin dziennie dociera bezpośrednie światło słoneczne można pokusić się o zbudowanie kępy wyższych roślin naśladując strefę okrajkową (ekoton). Tak jak to ma miejsce w prawdziwych lasach gdzie obrzeża są najbogatsze w gatunki roślin a przez to najciekawsze

W przerzedzonym a przez to słonecznym lesie sosnowym można spróbować założyć trawnik lub obsadzić rabaty roślinami o nieco większych wymaganiach świetlnych. Warunek jest jeden: trzeba zbudować właściwe podłoże i dostarczyć odpowiednią ilość wody.