Po czym poznać dobrego tatuatora?

Chęć zrobienia sobie tatuażu wyraża dziś coraz więcej osób. Permanentne ozdabianie ciała tuszem stało się bardzo popularne, również za sprawą programów o studiach tatuażu emitowanych w telewizji. W samej popularności tatuażu nie ma nic złego – to naprawdę wspaniała forma wyrażenia siebie. Niestety, nie każde studio tatuażu jest dobrym wyborem, podobnie jak nie każdy tatuator jest dobrym tatuatorem. Tylko wykonana przez profesjonalistę praca ma szansę wyglądać porządnie i nie oszpecić twojej skóry. Po czym poznać dobrego tatuatora i na co zwrócić uwagę wchodząc do studia? Dla wszystkich zainteresowanych tematem stworzyliśmy mały zestaw podręcznej wiedzy, dzięki której każdy tatuaż będzie od tej pory tatuażem dobrym.

Higieniczne podejście do tematu

Zestawienie zaczniemy od najpoważniejszych wpadek popełnianych przez złych tatuatorów, a pierwszą z nich będzie brak odpowiedniej higieny w studio. Dobry tatuator nie będzie pracował byle gdzie, bo doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tatuaż to świeża rana. Wchodzące pod skórę igły powodują uszkodzenie jej zewnętrznych warstw i wprowadzają tusz, będący dla człowieka ciałem obcym. Sanitarne warunki nie są tu opcją, a koniecznością. Jeśli wejdziesz do studia tatuażu i zobaczysz, że miejsce jest nie do końca czyste, a tatuatorzy mają za nic dezynfekowanie stanowiska pracy czy narzędzi, które używają, zawijaj się i szukaj innego studio. Nie warto tracić czasu i ryzykować zdrowia na tatuatorach, którzy nie potrafią profesjonalnie podejść do wykonywanego zawodu.

Pamiętaj też, że dobry tatuator ceni swoją pracę – jeśli koszt wykonania tatuażu wydaje ci się podejrzanie niski, nie chwal się przed znajomymi, że to najlepsza okazja w mieście. Jeśli tatuaż jest znacznie tańszy niż u konkurencji, jest duża szansa że z miejscem i tatuatorem jest coś nie tak. Sprzęty wykorzystywane w profesjonalnych studiach, dobrej jakości tusz bezpieczny dla zdrowia, jednorazowe i sterylne igły, porządne maszynki – to wszystko kosztuje!

Znajomość własnych słabości

Dobry tatuator to ten, który specjalizuje się w danym stylu tatuażu. Oczywiście każdy profesjonalista powinien potrafić wykonać zamawiany przez klienta, prosty wzór, jeśli jednak w grę wchodzą skomplikowane motywy, sprawa nie jest już tak prosta. Nie każdy ma rękę do malowania portretów, za to doskonale sprawdza się w lineworku i dotworku. Nic w tym złego! Poszukując dobrego tatuatora musisz więc dokładnie wybadać temat. Sprawdź, który tatuator podejmie się wykonania twojego wzoru, a dla własnej pewności upewnij się jeszcze, czy kiedykolwiek wykonywał podobne prace. Poproś o zdjęcia podobnych dziarek w jego wykonaniu! Pamiętaj, że to twoja skóra i nie chcesz, by trafił na nią nieumiejętnie wykonany tatuaż. Klucz to umiejętność wykonywania researchu, nawet jeśli w grę wchodziłoby „zdradzenie” twojego stałego tatuatora. Bonus: jeśli masz właśnie jedną, sprawdzoną osobę do tatuażu, podpytaj jej lub jego czy zna kogoś kto najlepiej odda twoją wizję. Dobry tatuator musi umieć przyznać się do swoich słabości i umieć odmówić, jeśli nie jest pewien rezultatów.

Wybór odpowiedniego tatuatora to ponad połowa sukcesu. Dlatego zdaj się na dobrą renomę i doświadczenie.

Sztuka odmawiania

Dobry tatuator wie, kiedy powiedzieć nie. Wiele osób decyduje się na tatuaż pod wpływem chwili, a często też pod wpływem alkoholu na imprezie. Pomysły te nie zawsze są najlepsze, a tatuaż wykonany po alkoholu jest często nieudany ze względu na rozrzedzoną krew i inne czynniki. Dobry tatuator wie, kiedy odmówić klientowi wykonania tatuażu i zaprosić go na sesję kiedy indziej. W grę wchodzi tu nie tylko bezpieczeństwo i zadowolenie samego klienta, ale i reputacja artysty. Co więcej, dobry tatuator na pewno sprawdzi, czy klient jest pełnoletni przed przystąpieniem do jakichkolwiek dyskusji o planowanym projekcie.

Zero plagiatów

A skoro o projektach mowa, są też sytuacje kiedy tatuator musi odmówić klientowi wykonania konkretnego tatuażu. Przyczyn może być wiele i część z nich została już poruszona. Chodzi tu między innymi o motywy, w których artysta nie czuje się dobrze. Jest jednak grupa tatuatorów, dobrych tatuatorów, którzy odmówią również wykonania wzoru, który jest… oklepany. Wiele osób zjawia się w studio i prosi o katalog tatuaży. Taka osoba nie jest przecież zdecydowana na konkretny wzór. Kto wie, czy w ogóle jest pewna decyzji o tatuażu. Dobry tatuator może skutecznie zniechęcić do tatuowania pozycji z katalogu, choć oczywiście nie oznacza to, że ten który nie odmówi jest tatuatorem złym. Wszystko jest tu kwestią gustu i upodobań. Czy jednak chcesz zdecydować się na motyw, który ma już połowa miasta? Do puli cech dobrego tatuatora można jeszcze dorzucić pokaźne portfolio, umiejętność zaprojektowania tatuażu na życzenie klienta i wiele innych, nieco mniej istotnych cech. Uważamy jednak, że tatuator spełniający podstawowe wymagania wymienione w naszym poradniku zasługuje już na twoją uwagę. Życzymy powodzenia w poszukiwaniach i radości z każdego nabytego tatuażu.