Na co warto uczulić mamy?

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka jest nie tylko przepełniona radością, ale i mnóstwem obaw. Nic dziwnego- w końcu ma się ona stać mamą odpowiedzialną za nowego człowieka. Przyszłe mamy zastanawiają się czy sobie poradzą zarówno w prozaicznych sprawach, jak i tych trudniejszych. Dobrze zatem, że istnieje całe mnóstwo portali internetowych, gazet i programów, gdzie udzielane są porady dla mam. Oczywiście nie tylko w takich miejscach można znaleźć cenne rady i uwagi dla kobiet spodziewających się dziecka. Wydawane są również ogromne ilości książek pełniących funkcję poradników, organizowane są różnego rodzaju konferencje. Wszystko po to, by uspokoić i poduczyć kobiety będące w ciąży. Dla takich pań każda informacja jest na wagę złota.

Rady dla kobiet w ciąży

Ale w zasadzie to czego mogą dotyczyć udzielane porady dla kobiet w ciąży? Przede wszystkim chodzi o informacje dotyczące karmienia naturalnego dziecka. Niektórym może się wydawać, że to żadna sztuka, a zwykła naturalna umiejętność. Owszem, dzieci powinny mieć naturalny odruch ssania, ale nie zawsze tak jest. Druga sprawa jest taka, że dziecko należy w odpowiedni sposób podstawić do piersi, by efektywnie mogło zassać brodawkę i wydobyć jak najtreściwszy pokarm. Oprócz karmienia, porady dla mam obejmują pojęcia z zakresu psychologii dziecka. Wszystko po to, by kobiety mogły lepiej zrozumieć nowo narodzoną istotę. Ma to służyć również temu, by potrafiły w jak najkrótszym czasie wykryć ewentualne odchylenia od normy. Wiedząc bowiem, w jaki sposób przebiega rozwój prawidłowy zauważą szybko, że coś idzie nie tak. Prawie wszyscy chyba zdają sobie sprawę z tego, że u tak małego człowieka każde, nawet najmniejsze odchylenie może zwiastować poważne zaburzenia, opóźnienia i choroby. Rzecz jasna udzielane porady dla kobiet w ciąży powinny uwzględniać różnice indywidualne każdego noworodka i niemowlęcia.

mama

Dziecko bowiem ma prawo do indywidualnego tempa rozwoju, dlatego nie w każdym wypadku należy od razu panikować. Odpowiedzialny tutor, dzielący się swoją wiedzą z zakresu pielęgnacji noworodków powinien zwracać uwagę wyłącznie na te odchylenia, które jednoznacznie wskazywać może na wystąpienie zaburzenia. Przykładem może być brak reakcji dziecka na rodziców i ogólnie istoty żywe, a do tego często dochodzi objaw, którym rodzice często się szczycą i chwalą wszem wobec, że ich dzidziuś jest idealny, bo nie płacze. Niestety tego typu zachowanie może sygnalizować poważne zaburzenie rozwoju, jakim jest autyzm. Brak reakcji na głośne dźwięki może sygnalizować niedosłuch lub całkowitą głuchotę. Można by dalej wymieniać, ale nie jest to odpowiednie na to miejsce. Chodzi zwyczajnie o to, by osoby udzielające porad dla mam uczuliły przyszłych rodziców na niektóre sygnały, których lepiej nie bagatelizować. Czasem lepiej dmuchać na zimne, niż udzielać pomocy dziecku, gdy jest już trochę za późno. Trzeba pamiętać, że im szybciej wykryje się zaburzenie, tym szybciej zacznie się pomoc, interwencja a to wielokrotnie zwiększa szansę na normalne funkcjonowanie w późniejszych latach.