Kosztorys budowlany dla generalnego wykonawcy

Jak przygotować kosztorys budowany

Koszt budowy domu to jeden z największych wydatków w życiu. Dlatego zanim zaczniemy jeżdzić po okolicznych hurtowniach i kupować na chybił trafił materiały budowlane, na które akurat nas stać w ilości na którą nas stać, należy głęboko przemyśleć taka inwestycję i sporządzić jej kosztorys. Dzięki temu nie obudzimy się z ręka w nocniku, kiedy okaże się, że mamy zaledwie fundamenty, a na koncie piękne okrągłe zero. Wiadomo, że budowa np. inteligentnego domu w modnej okolicy będzie znacznie droższa czy wiejskiej chatki w lesie. Niemniej jednak dokładne określenie kosztów każdej inwestycji wymaga przeprowadzenia dokładnych badań i analiz.

Wiele biur projektowych ma w swojej ofercie także kosztorysowanie prac budowlanych, a coraz więcej z innych udostępnia taka uproszczona możliwość na swoich stronach internetowych. Wybierając gotowy projekt domu zwykle wstępnie wycenione są również koszty jego budowy. Mogą się one jednak zacznie różnić w zależności od zastosowanych materiałów, regionu, (ceny materiałów i robocizny różnią się też w różnych regionach), naszych zdolności negocjacyjnych, czy okazjonalnych promocji producentów. Warto zatem przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac zastanowić nad sporządzeniem szczegółowego kosztorysu budowlanego.

Budżet dla generalnego wykonawcy
Kosztorys budowlany to dokument finansowy, który kalkuluje cenę inwestycji zgodnie z ustalonymi metodami. Kosztorysy inwestorskie szacują koszty do poniesienia i są sporządzane przed rozpoczęciem prac, ale różne rodzaje kosztorysów budowlanych mogą być sporządzane praktycznie na każdym etapie prac.

Kosztorys przygotowuje zarówno inwestor, aby dowiedzieć się ile będzie kosztowała planowana inwestycja, jak również wykonawca w celu sprawdzenia czy dana realizacja mu się opłaca. Kosztorys jest podstawą zawarcia umowy między inwestorem a wykonawcą. Pozwala także przygotować harmonogram robót, zaplanować kolejność ich realizacji, wyliczyć wartość inwestycji ustalić zużycie materiałów, ilość robocizny i potrzebny sprzęt. Wszystkie te obliczenia wykonywane są na podstawie katalogów lub indywidualnej analizy rynku. Kosztorys jest także podstawą rozliczenia się wykonawcy z inwestorem i zakończenia inwestycji.

Cele sporządzania kosztorysu mogą być bardzo zróżnicowane. Sporządza się go przede wszystkim w celu określenia kosztów realizacji inwestycji. Inwestor sporządza kosztorys aby podjąć decyzje o przystąpieniu do realizacji inwestycji i sprawdzeniu czy go na nią stać. Często również na jego podstawie kontroluje atrakcyjność złożonych ofert i wybiera najkorzystniejszą. Bywa on także niezbędny do uzyskania kredytu i prowadzenia różnego rodzaju rozliczeń finansowych. Wykonawca natomiast sporządza kosztorys, aby złożyć swoją ofertę inwestorowi lub przystąpić do przetargu. Kosztorys jest także niezbędny przy rozliczeniach między inwestorem a wykonawcą lub między wykonawcą a podwykonawcami i do rozwiązywania sporów. W skrajnych przypadkach, kiedy sprawa trafi do sądu może być także dowodem. Natomiast kiedy będziemy chcieli sprzedać nieruchomość może się stać postawą do jej wyceny.