Jak to jest z alimentami?

Rodzina a alimenty

W czasach obecnych, ale zdaje się, że wcześniej również tak było, społeczeństwo nie za bardzo orientuje się w obowiązującym prawie. Stąd tak łatwo zwykłego, szarego obywatela naciągnąć na dodatkowe koszty wynikające z zawartej umowy, której  podpisujący ją człowiek najczęściej nie rozumie. I dopiero w takiej sytuacji ludzie przypominają sobie o tym, że przydałby się dobry adwokat.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy w objaśnianiu przepisów?

Brak obeznania w różnorakich przepisach i paragrafach jest wszechobecny. Weźmy na przykład takie alimenty. Pragnąc zrobić sondę uliczną, na której zadawane pytanie brzmiałoby: w jakich wypadkach wypłacane są alimenty? Zdecydowana większość społeczeństwa odpowiedziałaby prawdopodobnie, że obowiązkiem alimentacyjnym obciążony jest jeden z rodziców wobec dzieci (dziecka). Mało kto wie, że również rodzice mogą wystąpić do sądu o przyznanie na ich utrzymanie środków finansowych od pełnoletnich dzieci. Zaskoczenie? Niejednej osobie w ogóle do głowy, by to nie przyszło. Pewnie dlatego, że dla zdecydowanej większości osób jest to naturalna kolej rzeczy, że w pewnym momencie (czasem wcześniej, a czasem później) należałoby zająć się rodzicami. W takich wypadkach albo zabiera się rodziców do siebie, albo zapewnia środki do utrzymania w inny sposób: robiąc zakupy, przelewając pieniądze, kupując opał czy leki, czy opłacając opiekunkę.

Pieniądze a alimenty dla dziecka

Kiedy płaci się alimenty rodzicom?

Sposobów na pomoc jest bardzo wiele, ale żeby zaraz płacić alimenty? Do takich sytuacji dochodzi wtedy, gdy rodzic żyje w zubożeniu (to czym jednak jest owo zubożenie lub jak kto woli niedostatek nigdzie dokładnie niestety na ten moment nie zostało wyjaśnione) i nie ma możliwości, aby utrzymać się samodzielnie. Bywa po prostu tak, że dzieci nie poczuwają się do obowiązku pomagania swoim rodzicielom, wtedy złożenie takiego wniosku do sądu jest jak najbardziej uzasadnione. Co jednak, gdy ojciec lub matka porzucili swoją rodzinę i nie utrzymywali kontaktu z dziećmi? I w tym wypadku mają oni prawo do złożenia pozwu i niestety coraz częściej można usłyszeć, że sąd przyznał takiemu wyrodnemu rodzicowi alimenty. W takim przypadku nie ma co załamywać rąk, tylko wraz z dobrym adwokatem złożyć odwołanie i próbować udowodnić, że próba wyłudzenia (bo jak to inaczej nazwać) alimentów jest wykluczająca się z zasadami współżycia społecznego; mówi o tym art. 144 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Niestety jak do tej pory jeszcze nikt nie przybliżył czym są zasady współżycia społecznego, dlatego próba wymówienia się od obowiązku alimentacyjnego na podstawie tej zasady nie zawsze przynosi skutek. Należy też pamiętać, że pozew o przyznanie środków na utrzymanie od dzieci mogą złożyć nie tylko rodzice biologiczni, ale także i adopcyjni. Kancelaria adwokacka Łabentowicz Oleśnica to miejsce, w którym możesz dowiedzieć się więcej szczegółów odnośnie alimentów.

A jak wyglądają alimenty między małżonkami?

Obowiązek alimentacyjny dotyczy także małżonków względem siebie. Jeśli małżeństwo się rozpadło i jeden z eksmałżonków żyje w biedzie ma on prawo ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci alimentów od byłego współmałżonka. Dopiero wówczas, gdy nie jest możliwe zdobycie wsparcia finansowego z tej strony, rodzic może złożyć pozew o alimenty od dzieci. Rodziciel ubiegający się o świadczenia finansowe od dzieci nie ponosi kosztów sądowych oraz przysługuje mu prawo do skorzystania z pomocy adwokata z urzędu.