Dlaczego warto postawić na licówki dentystyczne?

dentysta nowa huta

Marzenie o przepięknym uśmiechu, to zdecydowanie marzenie większości osób. Niestety naturalne kolory zębów najczęściej odbiegają od śnieżnej bieli. Na rynku możemy znaleźć oczywiście wiele wybielających past do zębów oraz innego rodzaju metod – jednak rzadko uzyskujemy w ten sposób oczekiwany efekt. Istnieje kilka sposobów na poprawę wyglądu naszego uzębienia – może skorzystać z aparatu ortodontycznego, który wyprostuje nasz zgryz, a następnie udać się na kilka wizyt w celu wybielenia zębów. Ten proces zajmuje trochę czasu, więc jeśli zależy nam na pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu, który możemy uzyskać w możliwie najszybszym tępie — warto sięgnąć po licówki.

Czym są licówki?

Podobnie jak do korygowania wzroku czy koloru oczu — korzysta się z cienkich soczewek, tak i w przypadku zębów istnieje możliwość wykonania zbliżonej korekcji. Licówki są bardzo cienkimi, bo ich grubość do zaledwie od 0,2 do 1 mm grubości, płatkami porcelany. Licówki przykleja się na przednią powierzchnię zęba. Cel ich użytkowania jest czy estetyczny, nie zaś leczniczy.

Kto może skorzystać z licówek?

Licówki stanowią dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby rozjaśnić kolor zębów — zachowując ich naturalną barwę. Jednocześnie licówki dają możliwość ukrycia przebarwień trwałych. Jeśli posiadamy nieestetyczne nierówności, niewielkie uszkodzenia zębów — takie jak pęknięcia, ukruszenia czy też starte brzegi, które mocno rzucają się w oczy — możemy skorygować je właśnie przy użyciu licówek. Do bardziej zniszczonych zębów zaleca się korony ceramiczne. Aby założyć licówki — nasze zęby muszą być zdrowe, to znaczy wolne od próchnicy, chorób dziąseł, a także wad zgryzu. Jeśli chcemy zamontować licówki, ale mamy tendencję do zgrzytania zębami lub obgryzamy paznokcie — niestety nie będzie to najlepszy pomysł, ponieważ w przypadku takich dysfunkcji możemy uszkodzić licówki, które odkleją się.

Dlaczego warto stosować licówki?

Jeśli nasze zęby są wolne od próchnicy, chorób dziąseł czy wad zgryzu. A także nie mamy problemów ze zgrzytaniem zębami, czy też obgryzaniem paznokci — licówki okażą się najlepszym rozwiązaniem do skorygowania barwy i faktury naszych zębów. Licówki okazują się pomocne zarówno w poprawianiu wyglądu pojedynczych zębów, jak i całego zgryzu. Najczęściej montowane są na przednie zęby w zależności od potrzeb — od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki, ponieważ na pozostałe zęby, czyli zęby trzonowe niezbędne są inne formy. W przypadku zębów trzonowych wykorzystuje się korony lub formę pośrednią pomiędzy koroną a licówką. Przyczyny takiego układu licówek wiążą się z ich wytrzymałością i sposobem montażu. Licówki należą do delikatnych materiałów korygujących i obejmują zewnętrzną, czyli wargową część zęba.

Część zęba wykorzystywana do żucia pozostaje bez zmian. Licówki wyglądają bardzo naturalnie. Zarówno kolorem, jak i w dotyku — przypominają zwykły ząb. Nie są jednak podatnymi na różnego rodzaju ubytki — w tym próchnicowe czy też ścieranie oraz przebarwienia. Co istotne — porcelana, którą wykorzystuje się w licówkach jest obojętna dla naszego organizmu. Licówki są klejone przy pomocy specjalnych, bakteriostatycznych i antybakteryjnych klejów. Tak więc licówki okazują się idealnym wyborem, kiedy nasze zęby posiadają przebarwienia, przez co wyglądają nieestetycznie. Mogą okazać się pomocne również, gdy z jakichś przyczyn nasz ząb staje się nierówny — ukruszenie na skutek uderzenia, przewrócenia się czy ugryzienia zbyt twardej rzeczy.

Niekiedy z wiekiem niszczy się faktura zęba — ją też możemy skorygować przy pomocy licówek. Dodatkowym ich atutem jest możliwość pogrubiania zbyt cienkich zębów, a także optyczne wyrównywanie odległości pomiędzy poszczególnymi zębami. Dzięki temu przy użyciu licówek otrzymamy przepiękny, zdrowy uśmiech. Licówki to nowoczesny sposób na wyrównanie swojego zgryzu z efektem wybielenia. Licówki to bardzo cienkie porcelanowe płytki, które nakleja się na wargową część zęba, by uzyskać porządane efekty wyrównania płytki zębowej oraz wybielenia zębów. Porcelana to wytrzymały, odporny na ścieranie materiał, który pozwoli na wyrównanie zarówno naszej płytki zębowej, jak i na wybielenie naszego uśmiechu. Jeśli posiadamy zdrowe, ale nie do końca równe zęby lub na naszych zębach pojawiły się przebarwienia — licówki stanowią wspaniały wybór.