Detoks pierwszym krokiem odwyku alkoholowego

Odwyk alkoholowy

Plagą XXI wieku są nie tylko różne poważne choroby takie jak AIDS, nowotwory, ale także różnego rodzaju uzależnienia. Od środków chemicznych i od różnych używek, takich jak papierosy lub alkohol. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem, że korzystają z nich z umiarem i rozsądnie. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że bardzo obniża się granica wieku osób sięgających po alkohol. Dość często słyszy się o dzieciach i nastolatkach będących w stanie upojenia alkoholowego. Alkoholizm chyba można zaliczyć do naszej największej polskiej plagi.

Jak skutecznie zapanować nad alkoholizmem?

Dotyczy dużej części społeczeństwa. Alkohol jest powszechnie dostępny i każdy bez problemu może po niego sięgnąć. Alkoholizm to utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. U osoby uzależnionej występuje potrzeba picia. Uzależnienie ma trzy wymiary: fizyczny, psychiczny i społeczny. Do charakterystycznych objawów uzależnienia zaliczamy: silną potrzebę spożywania alkoholu, czyli tzw. głód alkoholowy, upośledzoną zdolność kontrolowania picia, znacznie zwiększona tolerancja alkoholu, potrzeba spożywania coraz większych dawek.  Zgubne skutki alkoholizmu dotykają nie tylko osobę uzależnioną, ale często także najbliższe otoczenie, głównie rodzinę. Alkoholizm w rodzinie może prowadzić do jej rozpadu, albo często także kończy się współuzależnieniem. Detoks alkoholowy, aby był skuteczny, powinien być poprzedzony bardzo dokładnym badaniem wstępnym, tak, aby można było dobrze ustalić plan leczenia, dobrze dobrać terapię. Bardzo ważna jest także autodiagnoza osoby uzależnionej – tak, by samodzielnie była w stanie wskazać objawy swojej choroby. Odwyk może być przeprowadzony publicznych placówkach zdrowia lub w ośrodkach prywatnych. Leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Jak działa odwyk alkoholowy

Pierwsze kroki w drodze do wyleczenia się z alkoholizmu

Na początku pacjent poddawany jest detoksowi alkoholowemu, który jest niezbędnym elementem leczenia. Odtrucie alkoholowe realizowane i nadzorowane jest personel medyczny. Detoks pozwala na złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego takich jak bóle głowy, drżenie, lęki, ogólne złe samopoczucie. W czasie detoksykacji ważne jest wsparcie psychologiczne. Reakcja na detoks bywa różna i zależy od wieku, płci oraz czasu picia.  Nagłe odstawienie alkoholu wiąże się z wystąpieniem różnych nieprzyjemnych objawów takich jak: zawroty i bóle głowy, biegunki, wymioty, zaburzenia rytmu serca, tiki nerwowe, niekontrolowane drżenie mięśni. Bardzo często towarzyszy temu depresja, zaburzenia snu, stany lękowe. Podawane w czasie detoksykacji leki mają zminimalizować objawy odstawienia alkoholu. Detoks jest pierwszym, ważnym krokiem, po którym alkoholik poddawany jest terapii indywidualnej lub grupowej. Uczestniczy też w grupach wsparcia, gdzie może poznać problemy innych, a jednocześnie otrzymać wsparcie od osób zmagających się z takim samym nałogiem. W walce z alkoholizmem bardzo ważną rolę odgrywa także zmiana otoczenia, przyzwyczajeń, znajomych. Niezmiernie ważne jest, by alkoholik wyrzekł się spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci – także piw bezalkoholowych, cukierków na bazie alkoholu czy wypieków z dodatkiem likierów. Terapia najskuteczniejsza jest, gdy towarzyszy jej wsparcie ze strony najbliższych.