Czym są szyny relaksacyjne?

szyny relaksacyjne wrocław

Zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęki podczas snu to najczęstsze objawy dolegliwości, jaką jest bruksizm. Jeśli Twój lekarz dentysta postawił właśnie taką diagnozę, z całą pewnością zaproponował również, jak możesz rozwiązać ten problem. Jednym z tych rozwiązań jest założenie na zęby szyn relaksacyjnych. Jak wygląda taki aparat i jak działa? W tym artykule dowiesz się czym jest bruksizm, jak mu przeciwdziałać oraz jak wygląda i leczy szyna relaksacyjna.

Bruksizm – czym jest i jak leczyć

Aby przeznaczenie i działanie szyn relaksacyjnych było jasne, warto zacząć od opisu schorzenia, które było przyczyną ich powstania. Bruksizm to problem polegający na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego szczęki. Pierwszym z jego objawów jest zgrzytanie zębami podczas snu. Osoba, u której pojawia się ten objaw, nie jest tego świadoma, ale partner odpoczywający obok jak najbardziej może to usłyszeć, dlatego w ten sposób łatwo można szybko wykryć to zaburzenie. Drugim objawem bruksizmu pojawiającym się również podczas snu jest zaciskanie zębów.

Podobnie jak w przypadku zgrzytania, osoba śpiąca nie wie, że zaciska zęby, jeśli jednak robi to przed przebudzeniem, może jeszcze odczuwać nadwerężenie mięśni szczęki i w ten sposób dowiedzieć się, że występują u niej objawy bruksizmu. Zaburzenie to objawia się również bólami w różnych częściach ciała. Może to być ból skroni, karku czy ból głowy. Są to sąsiadujące ze szczęką obszary, co może być pewną wskazówką do tego, gdzie tkwi problem.

szyny relaksacyjne wrocław

Bruksizm nie jest trudny do zdiagnozowania, lecz często jest zdiagnozowany stosunkowo późno, ponieważ mało kto podejrzewa, że ból głowy może mieć związek z kondycją mięśni szczęki, tym bardziej że w ciągu dnia zęby w żaden sposób nie sygnalizują schorzenia. Wizyta u dentysty pokaże, czy przyczyną poszczególnych dolegliwości jest właśnie bruksizm.

Dentysta może zdiagnozować to schorzenie na podstawie pęknięcia szkliwa zębów czy ubytków, które są rezultatem zaciskających się bądź uderzających o siebie z siłą zębów. Jeśli bruksizm jest znacznie rozwinięty, następuje nawet rozrost mięśni szczęki, przez co stopniowo zmienia ona swój kształt na bardziej kwadratowy. Jakie są natomiast przyczyny tego schorzenia? Najczęstszą z nich jest stres, który mięśnie wyładowują właśnie podczas snu lub który przejawia się w postaci bólu głowy czy skroni.

Szyna relaksacyjna – nakładka na zęby

Popularnym rozwiązaniem dla osób, u których zdiagnozowano bruksizm jest zakładanie na noc nakładki na zęby, znanej pod nazwą szyna relaksacyjna. Jak sama nazwa wskazuje, nakładka ta ma za zadanie zrelaksować napinane mięśnie i odzwyczaić szczękę od zaciskania się bądź zgrzytania zębami. Szyna relaksacyjna jest wykonywana zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Podczas wizyty u dentysty zamówisz taką nakładkę, która będzie idealnie dopasowana do Twojej szczęki. Nakładka taka jest przezroczysta i można ją łatwo nałożyć i zdjąć.

Powinna być regularnie czyszczona, a dokładne instrukcje otrzymasz podczas dopasowywania szyny do swojego zgryzu. Na początku noszenia szyna może powodować lekki dyskomfort, wszystko zależy od rodzaju szyny i wrażliwości pacjenta. Czas noszenia nakładki jest również indywidualną sprawą, podczas kontroli u dentysty dowiesz się jak przebiega leczenie bruksizmu u Ciebie. Poprawa jest zauważalna również wtedy, kiedy poziom stresu się zmniejsza. Jeśli dany pacjent ma za sobą stresujący okres i zaczyna czuć się coraz lepiej, może okazać się, że problem stopniowo znika.


Skontaktuj się z gabinetem stomatologicznym oferującym leczenie bruksizmu przy użyciu szyn relaksacyjnychdentalium.wroclaw.pl