Co składa się na bezpieczeństwo pracy?

taśma antypoślizgowa MS Tape

Poszukiwania pracy dla wielu osób są jak droga przez mękę. Z jednej strony chcemy znaleźć pracę dobrze płatną, ale również interesującą. Szukamy miejsca, w którym możemy się rozwijać, najlepiej w kierunku, w jakim jesteśmy wykształceni, ale jednocześnie chcemy mieć możliwość odpoczynku, bez konieczności pracy po godzinach czy w weekendy. Rozglądając się za potencjalnym pracodawcą przeszukujemy portale z ofertami pracy, staramy się monitorować sytuację w danej branży, śledzimy newsy i szukamy tej jedynej, wymarzonej oferty.

Bierzemy wówczas pod uwagę przede wszystkim takie czynniki, jak:

  • lokalizację – istotny jest dojazd, odległość, choć niektórzy decydują się nawet na dość odległe rejony, jeśli praca jest satysfakcjonująca;
  • wynagrodzenie – to czynnik najistotniejszy, do którego często jesteśmy w stanie dostosować inne kryteria;
  • stopień odpowiedzialności – tu ważne są predyspozycje, jakie posiadamy, zarówno pod względem cech osobowości, jak i umiejętności twardych i miękkich;
  • stanowisko – często w jednej firmie można aplikować na kilka stanowisk, przy czym ambitne osoby nie chcą pozostawać na stanowiskach, które uważają za nieodpowiadające ich kwalifikacjom.

O ile wszystkie z nich są bardzo ważne – to naturalne, o tyle najważniejsze powinno być dla nas bezpieczeństwo w pracy. Bezpieczeństwo, którego zapewnienie leży po stronie pracodawcy, nie zawsze jest stawiane na pierwszym miejscu. Warunki pracy są bardzo ważne – są takie zawody, w których problem bezpieczeństwa nie jest tak istotny, ponieważ warunki nie stwarzają konkretnych zagrożeń. Jednak bezpieczeństwo to nie tylko kwestia pracy na budowie czy w zakładach chemicznych. To również zabezpieczenie przed porażeniem prądem, upadkiem, poślizgnięciem się i tak dalej – a często wystarczy po prostu odpowiednie oznakowanie.

Wśród typów oznakowania istotne są kolory – panują wręcz międzynarodowe ustalenia, dzięki którym nawet w obcojęzycznym środowisku można w miarę szybko zorientować się, gdzie jest wyjście ewakuacyjne, gdzie znaleźć gaśnicę czy kiedy należy zachować ostrożność ze względu na śliską nawierzchnię.

Co stosowane jest w przedsiębiorstwach w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy?

  • oznaczenia podłogowe,
  • taśma antypoślizgowa,
  • znaki ostrzegawcze,
  • ubiór specjalistyczny,
  • przybory ochronne.

Bezpieczny pracownik to szczęśliwy i produktywny pracownik. Dlatego przede wszystkim szukając pracy powinniśmy skupić się na tym, żeby była ona dla nas komfortowa i bezpieczna.