Bizon z056 – charakterystyka modelu

Kombajny cieszą się swoją popularnością od wielu lat. Pozwoliły na ogromny postęp w rolnictwie, zrewolucjonizowały tę część gospodarki i przyspieszyły procesy, które dawniej trwały tygodniami. W Polsce Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku uruchomiła produkcję kombajnów Bizon w roku 1970 i w tym samym miejscu były one produkowane aż do 2004 roku. Co ciekawe — kombajny Bizon eksportowane były do wielu państw.

Wśród nich możemy znaleźć te nam bliższe, jak dawna Czechosłowacja, Białoruś, Ukraina czy Węgry. Jak i znacznie od nas oddalone, czyli eksport odbywał się do Danii, Finlandii, Brazylii, Hiszpanii, Irlandii, Iranu, Grecji, Pakistanu, Wielkiej Brytanii, Włoch, a nawet do Stanów Zjednoczonych. W dodatku niewiele osób wie o tym, że w roku 1997 w Kowlu na Ukrainie powstało Wspólne Ukraińsko-Polskie Przedsiębiorstwo „Bizon-Ukraina”.

Czym charakteryzuje się kultowy model Bizon z056?

Bardzo popularny model kombajnu Bizon z056 został wyprodukowany by zbierać pnie czterech podstawowych zbóż, a także rzepaku oraz niektórych roślin strączkowych. W modelu Bizon z056 zastosowano podbieracz pokosów. To urządzenie umożliwiło zbiór metodą dwufazową. Dodatkowo kombajn został przystosowany by montować do niego kolejne moduły.

Adaptery pozwalały na poszerzenie zakresu zastosowań kombajnu Bizon z056. Tak więc model Bizon z056 wykorzystywany może być także do zbioru kultur nasiennych, czyli kukurydzy, słonecznika, a także trawy i koniczyny. Jeżeli kupujący sobie tego zażyczył — model Bizon z056 mógł zostać wyposażony fabrycznie w rozdrabniacz słomy.

części do bizona

Sprawdź dostępne części do Bizona Z-054 w sklepie www.zenox.pl

Jakie parametry posiada model Bizon z056?

Kombajn Bizon z056 posiada przednie ogumienie o wymiarach: 23,1 / 18 x 26 (10 PR), tylne zaś: 10,0 x 15 (8 PR). Co istotne silnik w modelu Bizon z056 to silnik wysokoprężny SW-400 (Andoria Andrychów) i jego moc wynosi 73,5 kW, czyli 100 Koni Mechanicznych. Wymiary maszyny to długość 1 400 centymetrów, rozpiętość wynosić ponad 3 metry, bo aż 320 centymetrów, wysokość 4 metry, zaś szerokość hedera 4,2 metra.

Łączna masa Bizona z056 wynosie 7,7 tony. Pojemność zbiornika ziarna to trzy metry sześcienne. Zaś wydajność samego przenośnika ziarna to 1,25 metra kwadratowego na minutę pracy. Bizon z056 to kultowy model kombajnu, który służy dla nas niezawodnie już od ponad 40 lat. Warto zwrócić uwagę, ile gospodarstw rolnych na polskich wsiach wciąż korzysta z tego modelu. Świadczy to o jego kultowości oraz niezawodności.

Możemy znaleźć również wiele autorskich modyfikacji, jak domowej roboty osłona na kabinę. Jednak sama maszyna od wielu lat działa niezawodnie. Części zamienne wciąż dostępne są na rynku. Model przeznaczony został do zbioru pni czterech podstawowych zbóż oraz rzepaku i niektórych roślin strączkowych. Jednak producent przemyślał kwestię dodatkowych modułów.  Po załączeniu adaptera, możemy przy pomocy kombajny Bizon z 056 zbierać innego rodzaju kultury nasienne. Tak więc po dołączeniu adaptera możliwy jest także zbiór kukurydzy, słonecznika a nawet trawy i koniczyn.

Ta możliwość pozwala na obsłużenie każdego rodzaju zbiorów na polskich polach przy pomocy jednego urządzenia — kombajnu Bizon z056. Nic więc zaskakującego, że Bizon cieszy się do dziś tak wielką popularnością. Sama firma zamknęła swoją działalność przeszło 14 lat temu, jednak maszyny wciąż sprawne i wciąż przydatne każdego lata pozwalają na zebranie plonów. Model Bizon z056 produkowany był od roku 1976 aż do 1994.